După un an, Călin Dobra, primarul Lugojului, face bilanțul

0

Un an de mandat: Călin Dobra și bilanțul său strălucitor

După un an de mandat, primarul Lugojului, Călin Dobra, a decis să ne încânte cu un bilanț care, din păcate, nu este altceva decât o repetiție a promisiunilor neonorate. Într-o lume în care infrastructura se degradează pe zi ce trece, Dobra a organizat audiențe online, ca un magician care își ascunde trucurile sub un voal de transparență.

Nemulțumirile lugojenilor: un cântec vechi

Primarul a recunoscut că nemulțumirile cetățenilor sunt la un „grad destul de ridicat”. De la infrastructura rutieră la salubrizare, totul pare să fi stagnat. Dar, desigur, Dobra are o explicație: „Știm cu toții că dezvoltarea în Lugoj a stagnat”. Oare nu este acesta un clișeu pe care l-am auzit de prea multe ori?

Promisiuni fără acoperire

„Am fost mânat de un singur gând”, spune primarul, dar oare acest gând nu este doar o iluzie? Răbdarea lugojenilor a ajuns la un nivel scăzut, iar Dobra știe acest lucru. Cu toate acestea, el continuă să promită „lucruri și proiecte care vor prinde contur”. Dar unde sunt rezultatele? Promisiunile sunt doar vorbe în vânt, iar cetățenii merită mai mult decât atât.

Discrepanțe între buget și realitate

„Am văzut discrepanțele între organizarea unui buget pe hârtie și realitatea din teren”, afirmă Dobra. Dar oare nu este acesta un semnal de alarmă pentru toți cei care se află în funcții de conducere? De ce nu se iau măsuri mai ferme pentru a asigura transparența și responsabilitatea în gestionarea fondurilor publice?

Fonduri europene: o salvare sau o iluzie?

Primarul vorbește despre proiecte cu fonduri europene, dar întrebarea rămâne: cât de mult impact au acestea asupra comunității? „Regenerarea urbană 1” sună bine pe hârtie, dar cetățenii vor să vadă acțiuni concrete, nu doar vorbe frumoase. Piste de biciclete și mobilier urban sunt doar detalii, iar infrastructura rutieră rămâne o promisiune neîndeplinită.

Un viitor incert pentru Lugoj

În timp ce primarul se laudă cu proiecte de eficientizare energetică și modernizarea parcurilor, realitatea este că Lugojul are nevoie de mult mai mult. Cetățenii nu vor doar promisiuni, ci acțiuni concrete care să îmbunătățească calitatea vieții. Călin Dobra trebuie să înțeleagă că timpul pentru vorbe s-a terminat; acum este momentul pentru fapte.

Concluzie: un apel la responsabilitate

În final, este clar că Lugojul are nevoie de o schimbare reală. Primarul Călin Dobra trebuie să își asume responsabilitatea și să acționeze în interesul comunității, nu doar să ofere un spectacol de cuvinte. Cetățenii merită mai mult decât un bilanț strălucitor; ei merită o administrație care să răspundă nevoilor lor reale.

Sursa: Tion

Sursa: www.tion.ro/stirile-judetului-timis/dupa-un-an-de-mandat-calin-dobra-primarul-lugojului-a-facut-bilantul-si-a-tinut-primele-audiente-online-2166853/