PROGRAM. Octava de Rugăciune pentru Unitatea Creștinilor în Timișoara

0

Octava de Rugăciune pentru Unitatea Creștinilor în Dieceza de Timișoara

În perioada 18–25 ianuarie 2026, creștinii din întreaga lume sunt invitați să participe la Octava de Rugăciune pentru Unitatea Creștinilor. Această inițiativă se desfășoară sub tema inspirată din Epistola către Efeseni 4,4: „Este un (singur) trup şi un (singur) Duh, după cum aţi şi fost chemaţi la o (singură) speranţă, aceea a chemării voastre”. Această săptămână de rugăciune reprezintă o oportunitate de a reflecta asupra unității în diversitate, un apel la comuniune între diferitele confesiuni creștine.

Materialul de rugăciune pentru ediția din acest an a fost redactat cu grijă de membrii Bisericii Apostolice Armene, în colaborare cu reprezentanți ai Bisericii Armene Catolice și ai Bisericilor Evanghelice. Textele au fost elaborate la sediul istoric al Bisericii Apostolice Armene, inspirându-se din tradițiile seculare de rugăciune ale poporului armean, inclusiv din imnuri provenite din vechi mănăstiri și biserici ale Armeniei, unele dintre acestea datând din secolul al IV-lea.

„Săptămâna de Rugăciune pentru Unitatea Creștinilor 2026 ne invită să ne adâncim în această moștenire creștină comună și să pătrundem mai profund în comuniunea noastră în Cristos, care unește creștinii din întreaga lume”, se subliniază în documentul oficial al octavei.

În cadrul acestei octave, Excelența Sa Iosif Csaba Pál, episcop diecezan de Timișoara, va participa la mai multe celebrări ecumenice organizate în Dieceza de Timișoara. Programul acestor celebrări este variat și include evenimente specifice menite să aducă împreună comunitățile religioase locale.

Printre activitățile planificate se numără o seară de rugăciune ecumenică în Domul Sfântul Gheorghe, Catedrala romano-catolică din Timișoara, pe data de 18 ianuarie 2026, ora 17. Aceasta va fi coordonată de reprezentanții Bisericilor și confesiunilor din oraș, iar în această zi nu se va celebra Sfânta Liturghie de la ora 18. De asemenea, pe 21 ianuarie 2026, va avea loc o rugăciune ecumenică a tinerilor în biserica ortodoxă română „Pogorârea Sfântului Duh” din Timișoara.

Pe 22 ianuarie 2026, la ora 17, se va desfășura o celebrare ecumenică în biserica greco-catolică din Reșița, cu predica rostită de PS Lucian Mic, episcop ortodox al Caransebeșului. La acest eveniment vor participa E.S. Iosif Csaba Pál și E.S. Ioan Călin Bot, Episcop al Eparhiei Greco-Catolice de Lugoj. În continuare, pe 23 ianuarie 2026, la ora 17, va avea loc o celebrare ecumenică în biserica romano-catolică din Băile Herculane, iar pe 24 ianuarie 2026, la ora 17, se va desfășura o celebrare ecumenică în Catedrala ortodoxă română din Caransebeș, cu predica rostită de E.S. Iosif Csaba Pál.

Octava de Rugăciune pentru Unitatea Creștinilor nu este doar o simplă ceremonie religioasă, ci un moment profund de reflecție și comuniune, reafirmând chemarea comună a creștinilor la unitate, dialog și solidaritate, într-o lume marcată de provocări și diviziuni. Această săptămână de rugăciune subliniază importanța colaborării între diferitele confesiuni, promovând un mesaj de pace și înțelegere reciprocă.

Sursa: www.tion.ro/stirile-judetului-timis/program-octava-de-rugaciune-pentru-unitatea-crestinilor-marcata-luna-aceasta-in-dieceza-de-timisoara-2206801/