Devierea traseelor autobuzelor din Timișoara
Începând cu luni, 30 martie 2026, autobuzele E1, E3 și 5B vor suferi modificări de traseu, circulând pe bulevardul Dragalina în loc de Pop de Băsești/Iuliu Maniu. Această deviere se justifică prin lucrările de modernizare aflate în desfășurare la Podul Muncii, o arteră importantă pentru traficul din Timișoara.
Reprezentanții Societății de Transport Public Timișoara (STPT) au informat că modificările sunt temporare și vor fi implementate pe durata șantierului, subliniind importanța acestor construcții pentru infrastructura orașului.
Detaliile noilor trasee și stații
Traseele și stațiile ajustate pentru autobuzul E1 sunt următoarele:
Tur: Pod Calea Șagului – Calea Șagului – bulevardul 16 Decembrie 1989 – bulevardul General Ion Dragalina – bulevardul Republicii – Calea Circumvalațiunii – Calea Torontalului – strada Grigore Alexandrescu – Calea Aradului – strada Ștefan Procopiu – Calea Aradului – Ikea.
Stații: Pod Calea Șagului, Shopping City (Calea Șagului), Piața Veteranilor, Calea Șagului (bulevardul Liviu Rebreanu), Piața Iuliu Maniu (16 Decembrie), Regele Carol (bulevardul General Ion Dragalina), Gara de Nord, Gheorghe Lazăr, Circumvalațiunii (Burebista), Piața Consiliul Europei, Miresei, Liege, Vox, Grigore Alexandrescu, Universitatea de Științele Vieții, Girație, Tristan Tzara, Ikea.
Pentru linia E3, traseul include: Calea Martirilor 1989 – strada Surorile Martir Caceu – Aleea F.C. Ripensia – Pasaj Michelangelo – bulevardul Vasile Pârvan – bulevardul 16 Decembrie 1989 – bulevardul Regele Ferdinand I – bulevardul Republicii – bulevardul General Dragalina – bulevardul 16 Decembrie 1989 – strada Budai Deleanu – bulevardul Dâmbovița – strada Ion Barac – strada Ardealului – strada Ioan Slavici – strada Ovidiu Cotruș – strada Wilhelm Tell – strada Paul Morand (Elba).
În mod similar, linia 5B va avea un traseu modificat ce va include strada Bârzava – strada Dunărea – strada Nera – Calea Circumvalațiunii – bulevardul Republicii – bulevardul General Ion Dragalina – bulevardul Regele Carol I.
Implicațiile lucrărilor asupra circulației
Lucrările la Podul Muncii, un element crucial pentru fluxul de trafic din Timișoara, sunt finanțate din fonduri europene. Este esențial ca acest proiect să se finalizeze cu succes, având în vedere că se preconizează reintroducerea troleibuzelor pe această rută după modernizare. Reprezentanții STPT au confirmat că restricțiile de circulație vor fi menținute pe parcursul întregii perioade de construcție, asigurând astfel o organizare eficientă a transportului public timp de câteva luni de acum înainte.
Aceste ajustări sunt parte dintr-un plan mai amplu de îmbunătățire a infrastructurii de transport din oraș, destinat să răspundă nevoilor în creștere ale cetățenilor și să contribuie la un mediu urban mai accesibil și mai bine conectat. Detalii suplimentare privind lucrările vor fi anunțate la momentul oportun.




