FOTO. Vara a trecut, fostul Ștrand Termal închis

0

Un simbol al neputinței administrative

Fostul Ștrand Termal din Timișoara, un loc odinioară vibrant, a devenit o ruină sub privirile nepăsătoare ale autorităților. Promisiunile de redeschidere s-au transformat în simple vorbe goale, iar vara a trecut fără ca nimeni să se sinchisească de soarta acestui complex. De la preluarea sa de către primărie, a trecut printr-o serie de administrări haotice, iar starea sa de degradare a ajuns să fie un simbol al incompetenței și al corupției din instituțiile publice.

Degradare și indiferență

Reprezentanții Primăriei Timișoara, în loc să acționeze decisiv, aleg să se scuze cu starea deplorabilă în care au găsit complexul. Vandalismul și mizeria nu sunt decât o parte din povestea tristă a unui loc care ar fi trebuit să fie un refugiu pentru cetățeni. În loc de soluții, avem doar declarații sterile care nu fac decât să accentueze neputința autorităților.

Un proiect abandonat

Horticultura SA, responsabilă pentru reabilitarea ștrandului, a promis multe, dar a livrat puțin. Proiectele de reabilitare s-au dovedit a fi doar o iluzie, iar bazinele goale și iarba crescută de un metru sunt dovada clară a ineficienței. Ce s-a întâmplat cu banii publici? Unde sunt rezultatele promisiunilor? Răspunsurile sunt la fel de absente ca și ștrandul în sine.

Procese și promisiuni neîndeplinite

Între primărie și fostul chiriaș, GPG Company SRL, s-au desfășurat procese interminabile, iar rezultatul a fost o pierdere de timp și resurse. Chiar și după ce instanțele au decis în favoarea primăriei, redeschiderea ștrandului a rămas un vis îndepărtat. Cât timp va mai dura această comedie administrativă? Cât timp vor mai aștepta cetățenii să se întoarcă la un loc care le aparține de drept?

Un viitor incert

Cu fiecare vară care trece, speranțele se risipesc, iar promisiunile se transformă în amintiri neplăcute. Primarul Dominic Fritz a declarat că ștrandul „trebuie refăcut din temelii”, dar cu ce resurse? Cetățenii se întreabă dacă vor mai avea vreodată parte de un loc de relaxare, sau dacă vor fi nevoiți să se mulțumească cu ruinele unui vis uitat.

Un apel la responsabilitate

Este timpul ca autoritățile să își asume responsabilitatea pentru neputințele lor. Cetățenii merită mai mult decât promisiuni goale și scuze penibile. Fostul Ștrand Termal nu este doar o clădire, ci un simbol al nevoii de schimbare și al luptei împotriva corupției și incompetenței. Este momentul să ne trezim și să cerem ceea ce ne aparține!

Sursa: Tion

Sursa: www.tion.ro/stirile-judetului-timis/foto-a-mai-trecut-o-vara-cu-fostul-strand-termal-tot-inchis-in-ciuda-promisiunilor-2141256/