Constructorul Podului Muncii schimbat după o contestație cu decizie întârziată. Lucrările încep în primăvară
Primăria Timișoara a semnat, pentru a doua oară, contractul pentru reabilitarea Podului Muncii, după ce procesul a fost marcat de luni de contestații și reanaliza ofertelor. Noua asociere de firme, considerată câștigătoare, urmează să înceapă lucrările în primăvară, iar finanțarea investiției provine în mare parte din fonduri europene.
Până la urmă, contractul a fost semnat cu asocierea ZSN CARDINAL (lider), ARDELEAN COMPANY NORD VEST SRL și CML.RO SRL. Această reabilitare vizează consolidarea structurii de rezistență și înlocuirea completă a suprastructurii cu una mixtă din oțel și beton. Podul va păstra câte două benzi pe sens, fiecare lățind 3,50 metri, iar trotuarele vor fi extinse la 1,75 metri, incluzând, de asemenea, piste pentru biciclete.
Proiectul implică nu doar lucrările structurale, dar și amenajarea rampelor și refacerea scărilor de acces, care vor include elemente metalice. Un alt aspect important va fi instalarea unui iluminat arhitectural modern și consolidarea malului Canalului Bega. La finalizarea lucrărilor, municipalitatea își propune să reia circulația troleibuzelor pe acest pod.
Studiul de fezabilitate pentru această investiție a fost finalizat încă din 2019, stabilind o valoare estimativă totală a proiectului de 49 milioane de lei, inclusiv TVA, din care aproximativ 40 milioane de lei sunt alocate pentru executarea lucrărilor efective. Resursele financiare necesare au fost prevăzute și pe bugetul anterior al Primăriei Timișoara.
Licitația pentru realizarea lucrărilor a fost demarată în ianuarie 2025, iar termenul limită din aprilie a văzut înscrierea a cinci ofertanți. Primăria a semnat în vară contractul de finanțare europeană, care va acoperi 38 din cele 49 milioane de lei din Programul Regional Vest 2021-2027. Inițial, contractul fusese atribuit unei alte firme, dar a fost contestat la Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC) de către un grup ale cărui oferte fuseseră respinse de municipalitate.
După ce CNSC a confirmat evaluarea Primăriei, legislația a impus continuarea procesului, chiar și în cazul în care deciziile sale erau contestate. Ulterior, Curtea de Apel a anulat decizia CNSC, solicitând reluarea procesului de evaluare, ceea ce a dus în final la semnarea contractului actual. Acum, toți ochii sunt ațintiți spre demararea lucrărilor, programate să înceapă „la începutul acestei primăveri”.




