Dezbatere publică privind desființarea DGPLMSTF

0

Dezbatere publică pe tema desființării DGPLMSTF

Primăria Timișoara se pregătește să organizeze o dezbatere publică crucială vineri, 28 noiembrie 2025, cu privire la desființarea Direcției Generale Proiecte și Lucrări Municipale pentru Sport și Transport Feroviar (DGPLMSTF). Această structură, condusă de Culiță Chiș, a fost subiectul unor controverse și discuții intense, iar dezbaterea a fost solicitată de Sindicatul Liber. Evenimentul va avea loc la ora 12:30, în sala de consiliu, și se așteaptă o participare activă din partea cetățenilor și organizațiilor interesate.

Persoanele care doresc să participe la dezbatere sunt invitate să se înscrie online, trimițând un e-mail la adresele consultare@primariatm.ro și primariatm@primariatm.ro, sau fizic, la Camera 12, Serviciul Asistență Cetățeni și Registratură, până la data de 27 noiembrie 2025, ora 12:00. În mesajul de înscriere, trebuie să fie specificate numele, prenumele, organizația reprezentată (dacă este cazul) și adresa de e-mail, aceasta din urmă fiind esențială pentru trimiterea modalității de conectare online.

Participanții care doresc să ia cuvântul în cadrul dezbaterii trebuie să menționeze acest lucru în mesajul de înscriere și să transmită punctele de vedere pe care intenționează să le susțină. Fiecare participant va avea la dispoziție 3 minute pentru a-și expune opinia, concentrându-se exclusiv pe subiectul dezbătut.

Motivația desființării DGPLMSTF

Decizia primăriei de a propune desființarea DGPLMSTF vine în contextul unui proces de „optimizare a aparatului administrativ”, având ca scop reducerea costurilor și creșterea eficienței, fără a afecta calitatea serviciilor oferite cetățenilor. Analizele interne au arătat că această direcție nu a reușit să elaboreze și să implementeze proiecte semnificative în domeniile pentru care a fost creată. De asemenea, DGPLMSTF a pierdut unele atribuții, cum ar fi administrarea bazelor sportive, care a fost cedată clubului sportiv al primăriei.

Reprezentanții primăriei au subliniat că DGPLMSTF are un număr insuficient de posturi, doar 24, pentru a funcționa eficient ca o direcție generală, și că resursele bugetare aprobate permit continuarea activității doar pentru o lună. În acest context, s-a propus un proiect de hotărâre pentru desființarea acestei direcții.

Controversele legate de Culiță Chiș

Culiță Chiș, directorul DGPLMSTF, a fost un apropiat al fostului primar Nicolae Robu, fiind numit în funcție încă din 2018. De-a lungul timpului, Chiș a avut numeroase conflicte cu actuala administrație, contestând în instanță mai multe organigrame și acte administrative. De asemenea, el a fost implicat în dispute legate de legalitatea unor proiecte, cum ar fi instalarea catargelor, despre care s-a afirmat că au fost montate ilegal pentru a-i face pe plac fostului primar.

În 2023, Chiș a obținut o hotărâre judecătorească care a obligat primăria să-l repună în funcție sau să creeze un post similar, ceea ce a dus la înființarea DGPLMSTF. Acum, cu propunerea de desființare pe masă, se așteaptă ca dezbaterea publică să aducă la lumină opiniile cetățenilor și ale organizațiilor despre viitorul acestei direcții și despre impactul pe care desființarea sa l-ar putea avea asupra comunității.

Sursa: www.tion.ro/stirile-judetului-timis/dezbatere-publica-pe-tema-desfiintarii-dgplmstf-2185903/